A bakery sells its pies for $6.00 each

Question # 00549144 Posted By: rey_writer Updated on: 06/20/2017 12:44 AM Due on: 06/20/2017
Subject Statistics Topic General Statistics Tutorials:
Question
Dot Image

EXCEL BREAKEVEN PROBLEM

1. A bakery sells its pies for $6.00 each. The bakery incurs a daily fixed cost of $500 which includes salaries and rental. The variable cost per pie is $2.50. The bakery sells 50 pies per day.

A. How many additional pies per day do the bakery need to break-even?

B. Using Goal Seek what is the new selling price per unit to achieve a Profit = $100?

Please provide a spreadsheet with the show formula page with all the calculations and the actual results page.

Dot Image
Tutorials for this Question
  1. Tutorial # 00546364 Posted By: rey_writer Posted on: 06/20/2017 12:44 AM
    Puchased By: 3
    Tutorial Preview
    The solution of A bakery sells its pies for $6.00 each...
    Attachments
    The_below_problem_is_shown_step_by_step_with_formula_and_same_way_can_be_established_in_MS_Excel_she (19.07 KB)

Great! We have found the solution of this question!

Whatsapp Lisa