Whitley Company makes a product that is expected to use 1.2 pounds of material per unit of product.

Question # 00186065 Posted By: kimwood Updated on: 02/03/2016 12:52 PM Due on: 03/04/2016
Subject Accounting Topic Accounting Tutorials:
Question
Dot Image

Whitley Company makes a product that is expected to use 1.2 pounds of material per unit of product. The material has a standard cost of $2 per pound.

Whitley Company actually used 1.25 pounds of material per unit of product made in January 2015. The actual cost of material was $1.95 per pound.

Based on this information, the materials variances for January 2015 production would be: (Circle or highlight one) [4 points]

U=unfavorable; F= favorable

A) U for price and U for usage


B) U for price and F for usage


C) F for price and U for usage


D) F for price and F for usage

Dot Image
Tutorials for this Question
  1. Tutorial # 00180898 Posted By: kimwood Posted on: 02/03/2016 12:52 PM
    Puchased By: 3
    Tutorial Preview
    The solution of Whitley Company makes a product that is expected to use 1.2 pounds of material per unit of product....
    Attachments
    soln.zip (8.13 KB)
    Recent Feedback
    Rated By Feedback Comments Rated On
    jan...230 Rating Best work provided in less time 05/16/2017

Great! We have found the solution of this question!

Whatsapp Lisa