Unit 3 Cost Accounting

Cost Accounting Unit 3
Complete the following problem in Chapter 5 of your text:
· Problem 5-49, "Account Analysis," page 198.
5-49. Account Analysis
( LO 5-3 )
The accounting department of a large limousine company is analyzing the costs of its services. The cost data and level of activity for the past 16 months follow:
Month |
Special Analyses |
Customer Accounts |
Paychecks Processed |
Accounting Service Costs |
1 |
2 |
325 |
1,029 |
$ 63,800 |
2 |
4 |
310 |
993 |
68,900 |
3 |
2 |
302 |
1,268 |
64,000 |
4 |
1 |
213 |
1,028 |
61,300 |
5 |
2 |
222 |
984 |
61,600 |
6 |
0 |
214 |
712 |
50,800 |
7 |
1 |
131 |
762 |
51,020 |
8 |
1 |
123 |
739 |
54,300 |
9 |
0 |
115 |
708 |
50,500 |
10 |
2 |
296 |
1,232 |
64,800 |
11 |
2 |
213 |
978 |
58,000 |
12 |
1 |
222 |
929 |
57,500 |
13 |
2 |
217 |
1,059 |
62,200 |
14 |
2 |
132 |
942 |
54,900 |
15 |
4 |
300 |
1,299 |
71,530 |
16 |
4 |
315 |
1,283 |
64,800 |
Totals |
30 |
3,650 |
15,945 |
$959,950 |
In addition to the information on the previous page, you learn that the accounting department had the following total costs for the past 16 months for each of the following:
Total cost of paychecks processed |
$180,100 |
Total cost of maintaining customer accounts |
109,600 |
Total cost of performing special analyses |
120,000 |
Total fixed costs (total for 16 months) |
550,250 |
Total costs |
$959,950 |
Required
a. What is the cost per unit for (1) paychecks processed, (2) customer accounts maintained, and (3) special analyses performed?
b. Assuming the following level of cost-driver volumes for a month, what are the accounting department’s estimated costs of doing business using the account analysis approach?
· 1,000 paychecks processed
· 200 customer accounts maintained
· 3 special analyses
Complete the following problem in Chapter 5 of your text:
· Problem 5-57, "Interpretation of Regression Results: Simple Regression," page 204.
5-57. Interpretation of Regression Results: Simple Regression
( LO 5-5 )
Your company provides a variety of delivery services. Management wants to know the volume of a particular delivery that would generate $10,000 per month in operating profits before taxes. The company charges $20 per delivery.
The controller’s office has estimated overhead costs at $9,000 per month for fixed costs and $12 per delivery for variable costs. You believe that the company should use regression analysis. Your analysis shows the results to be:
Monthly overhead=$26,501+$10.70 per delivery
Your estimate was based on the following data:
Month |
Overhead Costs |
Number of Deliveries |
1 |
$142,860 |
11,430 |
2 |
151,890 |
12,180 |
3 |
192,600 |
15,660 |
4 |
141,030 |
11,250 |
5 |
203,490 |
12,780 |
6 |
180,630 |
14,730 |
7 |
159,630 |
12,510 |
8 |
183,990 |
15,060 |
9 |
194,430 |
15,450 |
10 |
150,120 |
11,970 |
11 |
154,080 |
12,630 |
12 |
184,800 |
15,300 |
13 |
183,120 |
14,580 |
The company controller is somewhat surprised that the cost estimates are so different. You have been asked to recheck your work and see if you can figure out the difference between your results and the controller’s results.
Required
a. Analyze the data and your results and state your reasons for supporting or rejecting your cost equation.
b. Write a report that informs management about the correct volume that will generate $10,000 per month in operating profits before taxes.
It is not possible to come up with these figures with the data you have calculated, so where did the work come from???
Where is the management report as required in the instructions???

-
Rating:
5/
Solution: Unit 3 Cost Accounting