Product A Unit Cost Labor

Question # 00103605 Posted By: echo7 Updated on: 09/15/2015 11:00 PM Due on: 10/15/2015
Subject Business Topic General Business Tutorials:
Question
Dot Image

I need help with the first part of this assignment:


During your Supply Chain career, you may find yourself engaged in supporting the decision making process as your company evaluates whether to make or buy products, assemblies, subassemblies or parts. You work for the Titan Braking Systems company (TBS). Management believes that it may be able to lower its costs by outsourcing some of its braking products. You’ve been tasked to quote suppliers for making three products. You’ve received proposals, but recognize the need to assess whether accepting any of these proposals is in TBS’ best interests. It’s not immediately clear if it’s a better financial deal to continue making these products in-house or outsource them. You’ve compiled all available financial data and are ready to begin preparing an assessment. You have the following goals for your assessment:

  1. You need to determine two benchmarks, against which you’d assess supplier quotes:
    1. The net present value (NPV) at which TBS is indifferent on whether to outsource the three products or continue making them in-house.
      • Finding this value requires you to come up with a unit price based on the Table 1 Unit Production Cost data and then utilize the (10) year sales forecast to come up with annual aggregate production costs. You would then calculate the net present value of these annual costs. Use a 10% discount rate.
        • Tip 1: Remember that NPV tables are accessible through a link in our Module 3 folder.
        • Tip 2: Coming up with an annual production cost for each product will require you to allocate overhead to production costs. Overhead can allocated based on labor costs; the sum of unit labor and material; or per unit. You may choose your allocation base.
    2. The NPV at which TBS will realize a 10% reduction in costs. This requires you to reduce the projected unit price by 10% in each year and then follow the same steps to develop an NPV, as outlined above.



Table 1

Sales Forecast and Unit Production Costs

YEAR

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Overhead

$1.2 M

$1.2M

$1.2M

$1.2M

$1.2M

$1.2M

$1.2M

$1.2M

$1.2M

$1.2M

Product A

Forecast

5,000

6,000

6,500

5,500

4,400

3,900

3,500

2,500

2,000

1,000

Labor/Unit

$800

$800

$800

$800

$800

$900

$900

$900

$900

$900

Matl./Unit

$500

$500

$500

$500

$500

$550

$550

$550

$550

$550

Product B

Forecast

3,500

3,500

3,500

3,500

3,500

3,500

3,500

3,500

3,500

3,500

Labor/Unit

$900

$900

$900

$900

$900

$900

$900

$900

$900

$900

Matl,/Unit

$650

$650

$650

$650

$650

$650

$650

$650

$650

$650

Product C

Forecast

2,500

2,500

3,000

3,200

3,500

3,700

3,900

3,800

3,800

3,800

Labor/Unit

$500

$500

$500

$500

$500

$500

$500

$500

$500

$500

Matl,/Unit

$250

$250

$250

$250

$250

$250

$250

$250

$250

$250

I figured out the Unit Price (see attachment) but not sure if the annual aggregate production cost calculations are correct:


Dot Image
Tutorials for this Question
  1. Tutorial # 00097955 Posted By: echo7 Posted on: 09/15/2015 11:00 PM
    Puchased By: 3
    Tutorial Preview
    for each product will require you to allocate overhead to ...
    Attachments
    To_come_up_with_a_unit_price,.xlsx (10.13 KB)
    Recent Feedback
    Rated By Feedback Comments Rated On
    N...ye Rating Instant response from the tutors 10/03/2016

Great! We have found the solution of this question!

Whatsapp Lisa