Compute of cost of the ending inventory

Question # 00767933 Posted By: HICKMAN Updated on: 06/26/2020 11:54 AM Due on: 07/06/2020
Subject Accounting Topic Accounting Tutorials:
Question
Dot Image

 

Q1. Kaleta Company uses a periodic system reports the following for the month of June.

 

 

Units

Unit Cost

Total Cost

June 1

Inventory

300

$6

$1,800

12

Purchase

600

7

4,200

23

Purchase

450

12

5,400

30

Inventory

150

 

 

Required - Compute of cost of the ending inventory and the cost of goods sold under FIFO and LIFO.

Q2. Linda's Boards sells a snowboard, XPert, that is popular with snowboard enthusiasts. Information relating to Linda's purchase of Xpert snowboarding during September is shown below. During the same month, 254 Epert snowboards were sold. Linda's uses a periodic inventory system.

Date

Explanation

Units

Unit Cost

Total Cost

Sept. 1

Inventory

55

$97

$5,335

Sept. 12

Purchases

95

104

9,880

Sept. 19

Purchase

42

109

4,578

Sept. 26

Purchases

105

114

11,970

 

Totals

297

 

$31,763

Required - Compute the ending inventory at September 30 and cost of goods sold using the FIFO and LIFO methods.

 

Dot Image

Click chat on right side to get answer. Click on Chat
Whatsapp Lisa