ALLIED MAT105 MODULE 5 HOMEWORK ASSIGNMENT

Running head: [INSERT TITLE HERE]
[INSERT TITLE HERE]
Student Name
Allied American University
Author Note
This paper was prepared for [INSERT COURSE NAME], [INSERT COURSE ASSIGNMENT] taught by [INSERT INSTRUCTOR’S NAME].
PART I: EXERCISES
Directions: Answer each of the following questions. When appropriate, please show work.
1. Define a ratio. Write the ratio 2 to 5 in two different ways.
2. Write fraction notation for the ratio and do not simplify: 35 to 52
3. Find the ratio of the first number to the second number and simplify: 10 to 18
4. Define a rate. How is a rate similar or different to a ratio?
5. What is the rate, in meters per second? 200 meters, 80 seconds
6. A 12-lb boneless ham contains 45 servings of meat. What is the rate in servings per pound?
7. Laurie’s Civic will go 272 mi on 8.5 gal of gasoline in city driving. What is the rate in miles per gallon?
8. A 12-oz bag of coffee costs $6.99. What is the unit price in cents per ounce? Round to the nearest hundredth of a cent.
9. What is a proportion?
10. Solve for t.
12 |
= |
48 |
5 |
t |
11. Solve for t.
32 |
= |
t |
1.8 |
9 |
12. Shannon bought a new car. In the first 9 months, it was driven 13,000 mi. At this rate, how many miles will the car be driven in 1 year?
13. A watch loses 2 min in 20 days. At this rate, how much will it lose in 7 days?
14. On a map, 3 in. represents 12 mi. If two roads are 1.25 in. apart on the map, how far apart are they in reality?
15. A 4-foot pole casts a shadow 7 ft long. At the same time, the shadow of a cell phone repeater tower is 45 ft long. How high is the tower?
16. On 18 September 2009, it was known that 1 U.S. dollar was worth 0.934 Canadian dollars. How much would 50 Canadian dollars be worth in U.S. dollars? Round to the nearest cent.
17. If 2 football jerseys costs $118, how much would 7 football jerseys cost?
18. It takes Emily 7 min to type four-fifths of a page of her term paper. At this rate, how long will it take her to type a 7-page term paper?
19. How do we convert a fraction to percent notation?
20.
Find percent notation for.
21. Find fraction notation for 65%.
22. Define the percent equation and the percent proportion.
23. 18 is 40% of what number?
24. What is 55% of 12?
25. There are 28,524 students at the university and 24% are from out-of-state. How many are from out-of-state?
26. At one point in their last season, the Lancers had won 27.3% of their games. If they won 3 games, how many games did they play?
27. Josh weighed 164 lb before he began an exercise program. Two months later he weighed 155 lb. What was the percent of decrease in his weight?
28. On a test of 60 items, Jessica got 54 correct. What percent were correct?
29. The sales tax in Williston is 7%. How much tax is charged on a toaster oven costing $89. What is the total price?
30. A TV marked $580 is on sale at 25% off. What is the discount?
31. What is the simple interest on a principal of $1325 at the interest rate of 3.4% for 1 year?
32. What is the simple interest on a principle of $225 at the interest rate of 3.9% for 1 year?
33. Vera invests $800 at 3% simple interest. How much is in the account after ½ year?
34. By selling a home without using a realtor, Barb can avoid paying a 7.5% commission. She received an offer of $120,000 from a potential buyer. In order to give a comparable offer, for what price would a realtor need to sell the house? Round to the nearest hundred.
35. Chad’s commission rate is 12%. He invests his commission from the sale of $9000 worth of merchandise at an interest rate of 8%, compounded quarterly. How much is Chad’s investment worth after 6 months?
PART II: PRACTICAL APPLICATION
Directions:Using unit prices to find best buys at the grocery store.
Background:Using math to compute unit prices and determine the best buys will help you become a wiser consumer. You must use common units in order to compare unit prices.
1. Go to your grocery store and find the prices and unit prices for the following items.
Product Name Brand (NB) Store Brand (SB) |
Size |
Price |
Unit Price = Price/Size |
Milk (SB) |
Gallon = 128 oz |
||
“ “ |
Half-gallon = 64 oz |
||
“ “ |
Quart = 32 oz |
||
Milk (NB) |
Gallon = 128 oz |
||
“ “ |
Half-gallon = 64 oz |
||
“ “ |
Quart = 32 oz |
||
Rice, long grain (SB) |
|||
“ “ |
|||
“ “ |
|||
Rice, long grain (NB) |
|||
“ “ |
|||
“ “ |
|||
Toasted oat cereal (SB) |
|||
“ “ |
|||
“ “ |
|||
Cheerios® |
|||
“ “ |
|||
“ “ |
2. Answer the following questions, based on the unit prices computed. Remember, the best buys are the products with the lowest unit price.
a. Which size milk is the best buy?
b. Which size Cheerios® is the best buy?
c. Which size of the long rice is the best buy?
d. Are the largest sizes always the best buy?
e. Are house brands (SB) always cheaper than name brands (NB)?
f. What factors do you consider when deciding what size and what brand to buy?
Conclusion: Participation in this activity has shown you how to compare prices in order to get the most for your money. Other factors are often taken into consideration when making a purchase, however.
PART III: JOURNAL ACTIVITY
Directions:Write a page about the connections among ratios, rates, proportions, and percents. Tell us how you use these in your life and may use them in your current or future profession.

-
Rating:
5/
Solution: ALLIED MAT105 MODULE 5 HOMEWORK ASSIGNMENT