Question
Offered Price $10.00

Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department

Question # 00083113
Subject: Accounting
Due on: 08/16/2015
Posted On: 07/17/2015 11:00 PM

Rating:
4.1/5
Expert tutors with experiences and qualities
Posted By
Best Tutors for school students, college students
Questions:
36990
Tutorials:
37016
Feedback Score:

Purchase it
Report this Question as Inappropriate
Question

Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly
Department for November 2014 totaled $2,280,000 as follows.

Beginning work in process
Materials79,000
Conversion costs48,150127,150
Materials1,589,000
Labor225,920
Overhead337,930

Production records show that 35,000 units were in beginning work in process 30% complete
as to conversion costs, 660,000 units were started into production, and 25,000 units
were in ending work in process 40% complete as to conversion costs. Materials are entered
at the beginning of each process.

Instructions
(a) Determine the equivalent units of production and the unit production costs for the
Assembly Department.
(b) Determine the assignment of costs to goods transferred out and in process.
(c) Prepare a production cost report for the Assembly Department.

Tutorials for this Question
Available for
$10.00

Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department

Tutorial # 00077807
Posted On: 07/17/2015 11:00 PM
Posted By:
Best Tutors for school students, college students echo7
Expert tutors with experiences and qualities
Questions:
36990
Tutorials:
37016
Feedback Score:
Report this Tutorial as Inappropriate
Tutorial Preview …follows xxxxxxxxx work xx processMaterials79,000Conversion costs48,150127,150Materials1,589,000Labor225,920Overhead337,930Production xxxxxxx show that xxxxxx units xxxx xx beginning xxxx in process xxx completeas to xxxxxxxxxx…
Attachments
264966_169826_1_TM_C_PPSub180615-301246-1.xlsx (11.67 KB)
Preview: monthTotal xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx unitsCost xxx equivalent unit(a)(b)Costs xxxxxxxxx forTransferred out xxxxxxxx x xxx xx + xx 90)] Materials.....
Purchase this Tutorial @ $10.00 *
* - Additional Paypal / Transaction Handling Fee (3.9% of Tutorial price + $0.30) applicable
Loading...