Question
Offered Price $8.00

Suppose you are an analyst for a company that produces four products

Question # 00004362
Subject: Mathematics
Due on: 12/02/2013
Posted On: 12/02/2013 05:35 AM

Rating:
4.1/5
Expert tutors with experiences and qualities
Posted By
Best Tutors for school students, college students
Questions:
15716
Tutorials:
15365
Feedback Score:

Purchase it
Report this Question as Inappropriate
Question

Suppose you are an analyst for a company that produces four products, and you are trying to decide how much of each product to produce next month. To model this decision problem, you need the unit variable production cost for each product. After some digging, you find the historical data on production levels and costs in the file P14_12.xlsx. Use these data to find estimates of the unit costs you need. You should also find an estimate of the fixed cost of production. Will this be of any use to you in deciding how much of each product to produce? Why or why not?

Tags products produces company analyst suppose production product produce need cost costs data unit file analyst levels company p1412xlsx estimates deciding fixed estimate historical digging problem decision model month trying suppose produces products variable decide

Tutorials for this Question
Available for
$8.00

Estimate of the fixed cost of production

Tutorial # 00004157
Posted On: 12/02/2013 05:37 AM
Posted By:
Best Tutors for school students, college students expertden
Expert tutors with experiences and qualities
Questions:
15716
Tutorials:
15365
Feedback Score:
Report this Tutorial as Inappropriate
Tutorial Preview …MS x p-value xxxxxxxxxx 4,689,222,838 2197 x 1,172,305,709 5549 xx 94…
Attachments
Estimate_of_the_fixed_cost_of_production.xlsx (14.87 KB)
Preview: $63 xxx $32 xxx $58 82 xxx $26 23Since xxx the xx xxxxxx in xxx table are xxxx 0 05, xxx number xx xxxxx of xxx the four xxxxxxxx have a xxxxxxxxxxx effect xx xxx total xxxxxxxxxx cost The xxx value (0 xxxx is xxxx xxxxx the xxxxx is a xxxx fir to xxx data xxx xxxxx can.....
Purchase this Tutorial @ $8.00 *
* - Additional Paypal / Transaction Handling Fee (3.9% of Tutorial price + $0.30) applicable
Loading...