Attachment # 00010361 - Copy_of_ACCT346_Week_1_Assignment-1.xlsx

Copy_of_ACCT346_Week_1_Assignment-1.xlsx (12.19 KB)
Raw Preview of Attachment:
(refer to the detailed question and attachment below)
Interest on bank loanFactory insuranceEggs, salt, water used for bakingDepreciation on bake ovensPaper wrappers for breadDelivery truck costsAdvertising costsFactory supervisor salariesSales CommissionsFlour used in baking breadProductIndirectBaker's wagesEggs used for bakingUtilities used in factorySmall amount of salt usedShipping costs for breadCost of fuel for delivery truckFactory rentMaintenance on delivery truckSales commissionsHourly wages paid to baker's assistantOven depreciationCost of fruit for cake toppingCleaning materials for bake ovensFactory utilitiesVariable An airline manufacturer incurred the following costs last month (in thousands of dollars): a. Depreciation on forklifts ........................................................................... b. Property tax on corporate marketing office ............................................. c. Cost of warranty repairs ............................................................................ d. Factory janitors’ wages ............................................................................. e. Cost of designing new plant layout .......................................................... f. Machine operators’ health insurance ....................................................... g. Airplane seats ........................................................................................... h. Depreciation on administrative offices ..................................................... i. Assembly workers’ wages ......................................................................... j. Plant utilities ............................................................................................. k. Production supervisors’ salaries ................................................................ l. Jet engines ................................................................................................ m. Machine lubricants ....................................................................................Direct MaterialDirect LaborIndirect MaterialIndirect LaborOther Manufacturing OverheadPeriod CostThen, answer the below questions:DeVry UniversityWeek 1ACCT346 Weekly Assignment 4b. How much are total manufacturing overhead costs? (5 points) 4e. How much are total conversion costs? (5 points)4a. Classify each cost (the first one is done for you): (5 points total)1. Identify whether each of the items below is a Product Cost or Period Cost: (1/2 point each, total 5 points)2. Identify whether each of the items below is a Direct Cost or Indirect Cost: (1/2 point each, total 5 points)3. Identify whether each of the below is a Fixed Cost or Variable Cost: (1/2 point each, total 5 points)4. Classify each as direct material, direct labor, indirect labor, indirect labor, other manufacturing overhead or period cost, and then answer the 5 questions below: 4c. How much are total inventoriable product costs? (5 points) 4d. How much are total prime costs? (5 points)Directions: Your assignment this week is to answer the four questions below. Please note that Question 4 contains multiple parts. Please show your work for full credit on Questions 4b - 4e.

Question

Offered Price $14.99

DEVRY NETW 320 Final Exam

Question # 00447011
Subject: Computer Science
Due on: 12/20/2016
Posted On: 12/21/2016 09:01 AM

Rating:
4.1/5
Expert tutors with experiences and qualities
Posted By
Best Tutors for school students, college students
Questions:
767
Tutorials:
768
Feedback Score:

Purchase it
Report this Question as Inappropriate
Question
Please see attached file (Two Documents)
Attachments

Tags exam final netw devry documents file attached

Tutorials for this Question

Available for
$14.99

DEVRY NETW 320 Final Exam Tutorial Guide

Tutorial # 00442765
Posted On: 12/21/2016 09:01 AM
Posted By:
Best Tutors for school students, college students schoolbench
Expert tutors with experiences and qualities
Questions:
767
Tutorials:
768
Feedback Score:
Report this Tutorial as Inappropriate
Tutorial Preview …file …
Attachments
Netw_FinalSolution.docx.zip (28.01 KB)
Preview not available.
Purchase this Tutorial @ $14.99 *
* - Additional Paypal / Transaction Handling Fee (3.9% of Tutorial price + $0.30) applicable
Loading...